mar
26

Leeds Royal Armouries

Autor: Mirka Bartolenovávybrali.sme.sk Pridaj komentár »

Dnes ráno nás pri pohľade z okna namiesto snehu čakal pravý nefalšovaný studený anglický dážď, a preto sme sa rozhodli zmeniť náš pôvodný plán na prechádzku k fulneckému moravskému osídleniu a moravskému múzeu (lebo ako študentov z moravskej metropoly nás zaskočilo, že v 18. storočí sa kolonisti z našich končín dostali až dvetisíc kilometrov ďaleko a chceli sme vedieť, čo tu vlastne robili) a vydali sme sa do Leeds Royal Armouries. Čiže do múzea zbraní, vojenského výstroja a bojových techník.

Investovali sme do celodenného lístku na autobus, a tak sme mali o to viacej energie na prehliadku väčšiny exponátov v tomto múzeu. A ako človek z fachu musím uznať, že sa mi ich štýl prezentovania dejín spoločnosti veľmi páči. Vstup bol voľný a expozície boli oživené rôznymi interaktívnymi zariadeniami, ktoré návštevníka vtiahnu do dejín a nenudia. A tak sme sa najskôr ocitli uprostred výcviku boja s mečom a neskôr nám „pravý“ staroveký Grék porozprával o slávnom víťazstve v bitke pri Maratóne. Najviac sa mi však páčilo, že toto múzeum bola plné detí a napríklad po „predstavení“ si náš Grék sadol k malému dievčatku, ktoré sa ho so záujmom pýtalo na jeho výstroj.

Cestou z múzea sme prechádzali novou štvrťou Leeds, ktorá je čiastočne ešte vo výstavbe. Bola síce zatiaľ neprirodzene opustená, ale byty tu boli nádherné ( veľké, slnečné, postavené nad vodnou hladinou kanálu Leeds – Liverpool).

Dnešný výlet sme zakončili typicky turisticky a v meste sme si obaja kúpili tričko s nápisom I Love Leeds :).

Autor: Mirka

 


6 komentárov na "Leeds Royal Armouries"

1.
Robik hovorí:
26. marca 2008, 9:44
... to moravské osídlenie asi viac zaskočilo Mirku ako mňa :) ...
2.
Mirka hovorí:
1. apríla 2008, 9:56
Keďže mi to nedalo, musela som zistiť, čo tí Moraváci v tom Leedsi vlastne chceli. Našťastie niektorý múdry človek vymyslel wikipédiu a tá mi po chvíľke hľadania vysvetlila, že osídlenie vo Fulnecku má na svedomí misia Jednoty bratskej, ktorá tu vystavala okrem domov aj školu a kaplnku. Jediné, čo wikipédia nehovorí je, či tu tí Moraváci ešte stále žijú....
3.
Dorot hovorí:
2. apríla 2008, 7:12
...no samozrejme, Mirus...ty svoje sklony mat vsetko okolo historie prebadane veru nezapries :)....hoci priznavam, ze aj mna by zaujimalo, co tam ti Moravaci robili!......:)
4.
tower hovorí:
14. decembra 2008, 8:29
ó krásny Leeds. pokiaľ je človek vo štvrti, kde je royal armouries :D ja som býval v harehillse ( http://www.radovan.oprendek.sk/index.php/susedy/ )
5.
rHxof28GMvZ hovorí:
19. marca 2016, 1:39
fotoamate9r: Aha, takže keď ty budeš cestovať do USA a nafotedš Biely dom atď. a budeš chcieť uke1zať ľuďom fotky z tvjeoj cesty urobedš to len na vfdstave fotiek, na americkej ambase1de a nikde inde sa nebudeš prezentovať, pretože by to te9maticky nesedelo ???PS: A keď už, tak sfadruh komunista aj keď v strane nie som. :o)XY: :o) Me1š v tom NHL? ale to sa od človeka s obmedzenfdm pohľadom na svet dalo čakať :o) Ze1roveň ďakujem, že si sa se1m, sebakriticky zaradil do skupiny, ktore1 ti je asi srdcu bledzka :o)
6.
QcfEpptj hovorí:
8. apríla 2016, 5:07
This "free sharing" of intoimafron seems too good to be true. Like communism. http://xshzpu.com [url=http://bomigdhmvr.com]bomigdhmvr[/url] [link=http://lordtjib.com]lordtjib[/link]

Pridaj nový komentár

Tvoje meno:


Prepíš bezpeènostný kód:
Captcha


Tvoj komentár: